Oralna hirurgija je stomatološka specijalnost koja se bavi dijagnozom i hirurškim tretmanima u usnoj šupljini i vilici. 

 Šta sve spada pod oralnu hirurgiju:

  • vađenje zuba,
  • resekcija (apikotomija) korena zuba,
  • frenektomija 
  • nivelacija alveolarnog grebena.

Vađenje zuba: Vađenje zuba hiruškim putem je potrebno kada je zub nemoguđe izvaditi standardnom procedurom.

Apikotomija/ Resekcija: Hirurški postupak koji se koristi za lečenje zuba sa infekcijama na vrhu korena, kada konvencionalno kanalno lečenje nije uspešno.

Frenektomija: Koristi se kod dece i mladih kao priprema kod ispravljanja zuba ili kod bezubih pacijenata kao priprema za totalnu protezu.

Nivelacija alveolarnog grebena: Procedura koja se izvodi kako bi se izravnali oštri delovi kosti.

Važno je napomenuti da se ove procedure obavljaju uz strogo pridržavanje higijenskih i sterilizacijskih standarda kako bi osigurali bezbednost samih klijenata. Pre bilo koje oralno-hirurške procedure, klijenti se obično konsultuju sa našim specijalistom kako bi se postavila tačna dijagnoza i razgovaralo o planu lečenja. Oralna hirurgija igra ključnu ulogu u očuvanju oralnog zdravlja i rešavanju različitih oralnih problema i stanja. Nakon ustanovljenog problema i uspostavljenje dijagnoze vi ćete sa stručnim licem iz našeg Smile Time tima biti upoznati sa postupkom i procedurom koja vam se savetuje kao rešenje nastalog problema.

Popravka

Vađenje zuba

Vađenje zuba je stomatološka intervencija kojom se zub uklanja iz vilice. Procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji, tako da je u potpunosti bezbolna. Nemate razloga za brigu ili nervozu, procedura je nakon lokalne anestezije totalno bezbolna po vas.

Vađenje zuba može biti:

Jednostavno vađenje zuba – procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji, zub se u jednom potezu u potpunosti vadi iz vilice;

Komplikovano vađenje zuba – najčešće se može desiti kod višekorenih zuba sa polomljenom krunicom, kada je zbog nedostatka zubnog tikiva potrebno odvojiti tj. separirati korenove, da bi se izvadili jedan po jedan;

Kada je potrebno hirurškom putem ukloniti zub iz vilice?

Hirurškim vađenjem u lokalnoj anesteziji oralni naš hirurg iz tima Smile Time pristupa zubu tako što ga oslobodi od okolnih desni i kosti, potom vadi zub i desni ušiva hirurškim koncem. Hirurško konci se skidaju nakon sedam dana od izvedene procedure.

Intervencija traje od pola sata do sat i u potpunosti je bezbolna.
Oporavak je brz nakon ove procedure i ne zahteva nikakva dodatna odustva ili dalje tretmane.

Resekcija (apikotomija) korena zuba

Resekcija korena zuba (apikotomija) je oralnohirurška intervencija kojom se uklanja proces sa vrha korena zuba i deo vrha korena zuba kako bi se zub sačuvao u zubnom nizu.

Ukoliko neki zub nije lečen na vreme, ili komplikacija neuspelog lečenja dovodi do stalne iritacije u kosti oko vrha korena zuba, organizam se od te iritacije brani tako što formira granulom ili cistu oko vrha korena zuba. Takve promene mogu da budu bezbolne i duži vremenski period. Kada se upale, dovode do jakog bola i otoka. Ovakva stanja zahtevaju hirurško lečenje. Procedura se izvodi u lokalnoj anesteziji od strane specijaliste – oralnog hirurga, sterilnim instrumentima u lokalnoj anesteziji. Sama procedura je u potpunosti bezbolna po vas, pošto je pre same intervencije primenjena lokalna anestezija. Nakon ove procedure zub ostaje u vilici i nastavlja da obavlja primarnu funkciju.

Popravka Zuba

Frenektomija

Frenulum je sluzokožni nabor poznatiji kao „resica” koji povezuje usne, obraze i jezik sa viličnom kosti, ograničava prekomerne pokrete, međutim, ukoliko je previše razvijen može prouzrokovati estetske i funkcionalne probleme. Kod dece je najčešća pojava razmaka prednjih sekutića zbog izraženog frenuluma, dok je kod starih pacijenata najčešći problem nemogućnost izrade parcijalnih ili totalnih proteza. Frenektomija je oralnohirurška intervencija kojom se uklanja frenulum u lokalnoj anesteziji. Bitno je da znate da je ova procedura u potpuosti bezbolna pošto se koristi lokalna anestezija. Lokalna anestezija se daje upravo iz razloga bezbolnosti tako da nema potrebe za strahom ili nervozom pre izvođenja ove procedure. Nakon izvedene procedure lokalno mesto koje je tretirano ušiva se hirurškim koncem. Konac se skida sedmog dana od intervencije.
Popravka

Nivelacija koštanog grebena

Kada je potrebno uraditi nivelaciju koštanog grebena?

Za ovom procedurom se najčešće pribegava kada se nakon vađenja više zuba stvore neravnine.

Kako dolazi do problema?

Nakon vađenja zuba, kost se u tom predelu resorbuje (topi) jer nije u funkciji. U situacijama kada je izvađeno više zuba, ili svih zuba u različito vreme, stvaraju se neravnine na koštanom grebenu.

Takvo stanje, ukoliko je izraženo, može da dovede do problema usled izrade protetskih radova. Kako ne bi imali problema za ugradnju mosta, krunice ili drugog predviđenog protetskog dela pristupa se nivelaciji koštanog grebena.

Nivelacija koštanog grebena je zapravo sravnjavanje kosti koja pravi problem za dalje planirane procedure. Postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji što garantuje izostanak boli. Mesto se nakon hirurške intervencije ušiva hiruškim koncem. Nakon sedam dana od intervencije konci se skidaju i može se pristupiti daljim predviđenim radovima.

Često postavljana pitanja:

1. Da li boli vađenje zuba?

Prag podnošenja bola je za svaku osobu individualan. U savremenoj stomatologiji se koriste lokalne anestezije kako bi se bol svela na minimum. Ako tražite stomatologa u Novom Sadu budite uvereni da „Smile Time“ ordinacija sa bogatom praksom vodi računa o svojim pacijentima i brine o tome da oni na što bezbolniji način prođu kroz proces vađenja zuba. 

2. Da li može da se vadi zub pod upalom?

Zub pod upalom se mora izvaditi. Kako bi se spečilo dalje širenje upale i kako bi se zaustavio dalji napredak upalnog procesa zub koji je pod upalom se vadi. Dok ovo čitate možda imate problem sa zubom koji je pod upalom, tako da vam je zubarska ordinacija „Smile Time“ u Novom Sadu na raspolaganju. Posetite nas kako bi na što bezbolniji način sanirali upalu i rešili vas bola i problema. 

3. Koliko traje oporavak posle vađenja?

Oporavak nakon vađenja zuba obično traje nekoliko dana. Kada je u pitanju vađenje umnjaka proces traje oko desetak dana. Ako smo u stomatološkoj ordinaciji „Smile Time“ hirurškim putem uklonili vaš zub oporavak će trajati desetak dana. Ono što je važno jeste da uz naš savet pridržavate se pravila o oralnoj higijeni i o načinu ishrane. Budite uvereni da vaš stomatolog Novi Sad kombinuje znanje, iskustvo i praksu kako bi se na što bezbolniji način oporavili.

5. Šta ako pijem aspirin, a treba da izvadim zub?

Ukoliko pijete aspirin ne treba da se prekida sa terapijom. Naravno, kada dođete u Smile Time, ordinaciju, trebate naglasiti da pijete lek. Mi imamo načina kako da izbegnemo suvišno krvarenje i na bezbedan način izvadimo vaš zub. 

 

7. Koliko dugo traje otok predela oko zuba posle operacije ili vađenja?

Posle običnog vađenja zuba otok se ne pojavljuje uopšte. Bol postoji, ali nije previše jak i prolazi na lekove protiv bolova. Nakon operacije zuba otok je prisutan i raste oko dva dana. Sami drugi dan od vađenja je zapravo vrhunac otoka i tada kreće boljitak za oteklo mesto. Kada ćete osetiti potpuno olakšanje? Dovoljno je samo pet dana da u potpunosti zaboravite na posle operativnu oteklinu i krenete u sasvim normalni životni tok. 

 

9. Koje lekove piti protiv bolova, da li treba antibiotik?

Lekove za bolove možete piti u prvih par dana ako osećate nelagodu i bol. Savet stomatologa u Novom Sadu jeste Brufen, Rapten K i Nimulid. Terapiju antibiotikom ne treba davati sebi bez saveta stomatologa. Ono što je isto jako važno jeste da ne pijete Aspirin kao preventivni lek pošto on ubrzava cirkulaciju i može sem ponovnog krvarenja usporiti proces zarastanja rane. 

 

4. Da li može da se trenira i da li može da se ide na posao nakon procedure vađenja zuba?

Ako ste izvadili zub izbegavajte fizičku aktivnost par dana. Fizička aktivnost podspešuje cirkulaciju i time može da se pojača intenzitet bola, produži zaceljenje rane ili da dođe do ponovnog krvarenja. Od zubarske ordinacije „Smile Time“ u Novom Sadu će te uvek dobiti savet više nakon procedure. Mi se brinemo da naši klijenti i pacijenti budu zbrinuti i nakon odlaska iz naše ordinacije. 

6. Da li smem da pušim nakon vađenja zuba?

Pušenje usporava proces zarastanja rane i to je činjenica. Međutim usta su najbolji deo u našem telu, tako da se u ustima jako brzo regeneriše svaka rana. Ako ste zabrinuti zato što vam je pušenje strast, znajte da nema potrebe za prekidanjem( ni nakon vađenja, ni nakon operacije). 

 

8. Koliko dugo boli rana posle vađenja zuba? I šta ako me boli duže od sedam dana?

Rana normalno boli dva do tri dana nakon vađenja zuba. Ukoliko vas treći dan rana boli i to toliko jako da je potrebno da pijete lekove protiv bolova na četiri do pet sati, potrebno je da se javite kod nas u ordinaciju, Smile Time, kako bismo vam pomogli. 

ppppppp

10. Da li žena u ciklusu sme da radi bilo kakvu intervenciju na zubima?

Žena u ciklusu može da pristupi vađenju ili hirurškom vađenju zuba. Svaka žena individualno reaguje u ciklusu i najbolje poznaje svoje telo, možda je stepen bola u ciklusu smanjen… Međutim ako imate problem koji zahteva stomatološku intervenciju najbolje je da ne čekate pošto su bolovi od bilo kakve stomatolooške intervencije minimalni pošto se rade pod lokalnom anestezijom. 

11. Vađenje zuba i popravka zuba u trudnoći?

Vađenje zuba u trudnoći se preporučuje. Pošto je pokvaren zub „mamac“ za razne bakterije koje mogu dovesti do upalnog procesa u samoj vilici i organizmu. Kako se ne bi narušilo zdravlje majke i bebe najbolje je sprovesti popravku zuba. Kada je reč o vađenju zuba na početku i kraju trudnoće vađenje zuba je često poslednji izbor i pribegavamo tome samo ako nemamo bolje rešenje ili ni jedan proces lečenja nije dao željene rezultate. Ako se pitate koji je idealan period za popravkju ili vađenje zuba onda je to srednji semestar trudnoće. Ako imate bilo kakav problem, slobodno nas kontaktirajte.

Smile Time beli logo

© Copyright Smile Time 2020-2023