Protetika obuhvata radove koji nadomešćuju nedostatak jednog ili više zuba. Najčešća poseta zubaru je iz ovih razloga.

Popravka

Krunice i mostovi /Navlake za zube

Krunice i mostovi ili navlake za zube su najčešći restaurativni radovi u stomatologiji. Krunice i mostovi mogu da budu sačinjeni od metal-keramike ili od bezmetalne keramike.

Idealan način da se nadogradi zub koji je polomljen ili oslabljen zbog velikog karijesa je upravo putem krunica. Vezivanje samih krunica za postojeći deo zuba daje mu oblik i boju prirodnog zuba. Kada se stavi trajna krunica završni rad se idealno uklapa u estetiku ostalih zuba, tako da je nakon ovakvog rešenja povraćena vitalnost i funkcija zuba, ali i estetika.

Kada koristiti krunicu kao rešenje?

Kada je zub napukao ili u većoj meri oštećen, potrebno je izraditi krunicu. Krunice mogu da poboljšaju postojeći zub svojom bojom, oblikom i mehaničkim svojstvima u zavisnosti od vrste krunica. Krunica takođe prati boju prirodnih zuba tako da za krajnji rezultat imamo i estetiku i završnu obradu koja poboljšava celokupno oralno zdravlje. Ono što je važno pre odluke klijent ima pregled tako da u našoj ordinaciji Smile Time nakon pregleda savetujemo šta je najbolje preduzeti po pitanju jednog ili više zuba.

U kom slučaju se koristi krunica kao stomatološko rešenje?

  • Kada je zub promenio boju više od ostalih zuba, krunicom se može poboljšati njegov izgled;
  • Kad postoji samo koren zuba, potrebno ga je nadoknaditi krunicom;
  • Koriste se kao nosači mosta, ili kod stabilizacije i oslanjanja proteze.

Kada koristiti most?

Mostovi se koriste kada nedostaje jedan ili više zuba. Na ovaj način se zapravo premošćuje bezubo polje mostom koji daje oblik nedostajućim zubima, a oslanja se na susedne zube.

Uslov za izradi mosta

Da bi most mogao da se izradi, neophodno je da postoje zubi sa obe strane bezubog polja i da zubi koji nose most budu dovoljno stabilni. Pre same odluke da li raditi most kao rešenje mi u Smile Time ordinaciji prvo pregledom utvrđujemo stanje okolnih zuba i dajemo predlog.

Proces izrade krunice ili mosta

  • Preparacija zuba- priprema zuba i zubnog polja
  • Uzimanje otiska zuba
  • Nadoknada privremenom krunicom/mostom
  • Izrada definitivne krunice/mosta
  • Ugradnja definitivne krunice/mosta

Zubne proteze

Zubne proteze izrađuju se kada nedostaje određen broj zuba ili svi zubi u vilici.

Zubne proteze omogućavaju žvakanje i govor, a takođe i održavaju prirodnu fizionomiju lica.

Proteze su mobilne nadoknade što znači da ih pacijent sam vadi i stavlja u usta.

Kada nedostaju svi zubi, izrađuje se totalna proteza, a kada je reč o delimičnom gubitku zuba, izrađuje se parcijalna proteza.

Stabilnost proteze može da se poveća povezivanjem proteze sa zubima ili implantatima tzv. kombinovani radovi.

Popravka

Kombinovana stomatološka protetika

Kombinacija proteze i mosta – napredna tehnologija u stomatološkoj protetici.

Kombinovana protetika je zapravo idealno rešenje koje olakšava samom klijentu brže privikavanje.

Ovakvi radovi sastoje se iz dva dela:

  • fiksnog dela (most)
  • pokretnog dela (skeletirana proteza)

Kombinovani radovi rade se kod pacijenata koji nemaju dovoljno prirodnih zuba da bi im se mogao uraditi most ili u slučaju da ugradnja zubnog implantata nije moguća.

Na postojećim zubima napravi se most koji na sebi ima delove za oslanjanje i stabilizaciju proteze (atečmeni). Budući da je most čvrsto vezan za zube – ne skida se, što značajno povećava stabilnost proteze.

Popravka

Prednosti kombinovane protetike su:

  • zauzimanje manje površine u ustima zbog čega se klijent na njih brže privikne;
  • stabilnost ovakvih proteza koja je približna fiksnim radovima (mostovima) što olakšava govor i žvakanje;
  • veza između mosta i proteze može da bude skrivena čime se postižu sjajni estetski rezultati;
  • manji troškovi izrade u odnosu na implantate.

Ove proteze bazirane su na snažnim metalnim osnovama, manje su i manje smetaju u ustima. Zbog toga što su postojeći zubi povezani u most, postaju stabilniji. Sile koje se javljaju tokom žvakanja raspoređuju se ravnomerno na sve zube (i na prirodne i na zube u protezi) što smanjuje opterećenje prirodnih zuba i produžava njihov vek trajanja.

Smile Time i protetski radovi

Ako se imate neki zub koji stvara problem time što je polomljen ili oštećen, možete nam se obratiti. Mi ćemo nakon pregleda dati predlog u kom smeru ići i doći do dobrog rezultata. Takođe nakon pregleda mi dajemo savet koje je rešenje idealno po samog klijenta i koja procedura može da mju obezbedi povratak funkcije zuba, fizionomiju i izgled lica, lep osmeh, samopouzdanje i estetiku.

Često postavljana pitanja:

1. Šta ako moram da vadim prednji zub koliko ću dugo biti bez prednjeg zuba?

Često se pitate i pribojavate ako morat da vadite prednji zub koliko dugo ćete biti bez prednjeg zuba pošto to može ozbiljno da ugrozi estetiku lica. Ono što je važno jeste da privremeni most možete dobiti u roku od jednog dana, dok se ne sprovede dalje planirana procedura. Možete biti potpuno relaksirani i bez stresa kada dođete kod nas, pre samog zahvata vađenja vama će biti sve objašnjeno kako ne biste brinuli.

 

2. Da li boli brušenje zuba?

Kada se kaže brušenje zuba kod mnogih ljudi izaziva nelagodnost i odamh pomisle na bol. Sam pomen stomatologija izaziva neki osećaj u čoveku i  povezanost sa neprijatnošću. Međutim morate imati u vidu da je stomatologija napredovala, a samim tim i stomatološke procedure. Brušenje zuba nije bolno i minimalno je zahvaljujući lokalnoj anesteziji. Sigurno ste se susreli sa ogrebotinama koje nastaju usled boravka ili šetnje po prirodi, ako poznajete tu količinu bola koja je nastala prilikom ogrebotine onda ste spremni i za brušnje zuba.

3. Koliko treba da se naprave privremeni zubi?

Za pravljenje i izradu privremenih zuba potreban je jedan dan. Tako da ako ste se pitali da li dugo morate čekati na privremene zube, odgovor je – Ne. Budite slobodni da zakažete termin kod nas u stomatološkoj ordinaciji u Novom Sadu i na taj način ćemo doći do idealnog termina za vas. Naravno pre svake procedure naš tim stručnjaka će vas uputiti u sve detaljno kako bi vi bili mirni i relaksirani tokom procedure.

 

4. Da li ću u periodu brušenja do zubnih navlaka biti bez zuba?

U najvećem broju slučaja privremene zube možemo napraviti odmah u istom tretmanu kada je urađeno i brušenje. Nemate razloga za brigu, u onom momentu kada je termin za brušenje zuba u tom momentu vam se prave i privremeni zubi. Tako da iz ordinacije nakon brušenja izlazite sa privremenim zubima i nemate razloga za brigu. 

5. Šta je bolje metalokeramika ili bezmetalna keramika?

Bezmetalne krunice imaju prirodniji izgled i prate prirodnu liniju zuba. Isto tako bezemtalne krunice imaju bolju fikasaciju i približnije su prirodnijem izgledu zuba.  Metalokeramičke krunice kombinuju čvrstinu metala sa keramikom tako da i one nisu zanemarljive u stomatologiji. U „Smile Time“ ordinaciji se trudimo da damo savet i sugestijui prilikom odabira. Ako su vam potrebne krunice, pogledajte našu lokaciju gde se nalazi naša ordinacija u Novom Sadu i zakađite pregled. Budite uvereni da ćemo vam dati najbolji mogući savet i pronaći savršeno rešenje.

 

6. Šta ako mi je zub potamneo nakon lečenja zuba?

Usled nekih procedura lečenja kao što je endodonska terapija tj lečenje živca zub može da potamni. Ono što mnogi savetuju jeste endo beljenje zuba u cilju vraćanja beline. Međutim mi sa dužom praksom u stomatološkim intervencijama znamo da je najbolje rešenje krunica. Postaviti krunicu na potamneli zub je rešenje koje vam vraća samopouzdanje i štiti sam zub od daljeg tamnjenja i oboljenja.

Smile Time beli logo

© Copyright Smile Time 2020-2023